Prvá kniha pre bábätko

jún 12, 2019

Zdroj: blog.katielamb.com

Prvý rok v živote bábätka je nádherné obdobie plné krásnych momentov, prekvapení, úžasných pokrokov, prvých stretnutí, prvých rodinných výletov… Keď mal náš Max 3 mesiace, uvedomila som si, že čas tak rýchlo beží  a ja si chcem tieto dôležité míľniky v živote nášho synčeka uchovať čo najdlhšie nielen v pamäti, ale zachytiť ich aj v hmatateľnej podobe. V súčasnej dobe máme totiž tendenciu všetko fotiť telefónom, ktorá sa len znásobí príchodom toho malého človiečika do nášho života – garantujem vám, že za prvý rok budete mať stovky ak nie tisíce fotiek vášho drobčeka. Nájdeme si však čas ich pretriediť, nieto ešte vytlačiť a usporiadať?

V presvedčení, že určite nie som prvá, som teda začala hľadať knihu, ktorá by mi pomohla  tieto momenty čo najkrajšie zachytiť – v slovenčine najčastejšie pod názvom „Môj prvý album“, „Naše bábätko“ alebo „Naše dieťatko“ a v angličtine najčastejšie ako „Baby keepsake book“, „Baby milestone book“ alebo jednoducho len „Baby book“.

Tento článok zhŕňa moje hlavné kritériá pre výber,  albumy, ktoré sa dostali na môj shortlist, a pre ktorý som sa nakoniec rozhodla.

Kritériá výberu

  1. Vzhľad – hlavným kritériom bola pre mňa vizuálna atraktivita a celkový dojem. Hľadala som knižku na pamiatku, ktorá bude pekne vyzerať v našej knižnici, prípadne na konferenčnom stolíku, ktorú si rada aj po rokoch prelistujem, a jedného dňa nášmu Maxovi darujem. Obzvlášť som sa chcela vyhnúť albumom ktoré sú príliš „čičiričačkové“.
  2. Nápovedný dizajn – nie som práve kreatívny typ, preto som hľadala album, ktorý ma čo najjednoduchším spôsobom inšpiruje a povedie k vytvoreniu atraktívneho albumu.
  3. Prispôsobiteľnosť obsahu – knihy sú prevažne zviazané tak, že nie je možné prispôsobiť ich obsah. Čo ak je ale v albume strana s názvom „Môj prvý deň doma“, ale ja nemám peknú fotku z tohto dňa, ktorú by som chcela do albumu zahrnúť? – dosť čo sa cítim ako matka, ktorá zlyhala hneď v prvý deň, mám to ešte hlásiť všetkým, ktorí si budú prezerať moju knižku a civieť na prázdne miesto hneď na druhej strane? Preto som hľadala riešenie, ktoré síce inšpiruje, ale zároveň spôsobom viazania umožňuje obsah prispôsobiť.

Artifact Uprising

Začnem albumom, pre ktorý som sa rozhodla – The Story of You od Artifact Uprising. Tento album predstavuje presne to čo som hľadala a s prehľadom spĺňa všetky moje kritériá. S nadčasovým dizajnom a rôznymi farebnými možnosťami je táto kniha ideálna pre chlapcov aj dievčatá.

Zdroj: thegrayruby.com

Predstavuje moderné poňatie klasickej detskej knihy pre zdokumentovanie prvých míľnikov bábätka a bola vytvorená s ohľadom na zaneprázdnených rodičov. So zameraním na každodenné chvíle a nie na typické míľniky sa rodičia nemusia cítiť povinní pamätať si konkrétne dátumy a časy – len chvíle, ktoré sú pre nich a ich rodinu dôležité. Len upozorňujem, že nápovedné texty sú v angličtine, ako je vidieť na mojich fotkách.

Každá kniha obsahuje 100 strán papiera prvotriednej kvality a 4-krúžkové viazanie. Tento štýl viazania uľahčuje odstraňovanie alebo preskupovanie stránok podľa potreby. Ku každej knihe dostanete pero a lepiace pásiky na fotografie. Odporúčaná veľkosť fotografií je neštandardná – približne 8x11cm, alebo 8x8cm, ale vo vačšine foto štúdií vám ich bez problémov vytlačia na väčší papier a niekde aj orežú, alebo si ich orežete sami.

Musím povedať, že v skutočnosti je tento album ešte krajší ako na fotkách a mňa neuveriteľne baví postupne ho zapĺňať fotografiami a slovami zo života nášho Maxa. Jediný problém je zmestiť sa do 100 strán, ale aj tento má Artifact Uprising vyriešený ponukou balíčka doplňujúcich strán.

Artifact Uprising – Album The Story of You

Milk

Keď som robila prieskum trhu svadobných albumov, rozhodovala som sa medzi dvomi: Artifact Uprising a MILK. Nakoniec som sa rozhodla pre MILK album, ktorý nám nezávisle odporučil náš svadobný fotograf aj dizajnerka a musím povedať, že z výsledku som nadšená – náš MILK svadobný fotoalbum je nádherný, s krásnym viazaním, vysokou kvalitou tlače, na archívnom papieri. MILK Baby Album sa teda automaticky kvalifikoval do užšieho výberu aj v tomto prípade. Na výber sú 2 typy: Baby Photo Book alebo Baby Photo Album.

Zdroj: milkbooks.com

MILK Baby Photo Books – fotoknihy – sa tlačia na papier s najvyššou kvalitou, a sú viazané krásnymi látkami, aby sa tieto jedinečné prvé roky života vášho dieťatka zachovali v bezpečí. Dávajú vám tiež možnosť nechať stranu prázdnu – pre prameň vlasov alebo odtlačok nožičky, aby ste knihu urobili ešte osobnejšou.

MILK Baby Photo Album je tradičnejším spôsobom, ako porozprávať príbeh vášho nového prírastku. Narozdiel od fotoknihy, albumy majú doskové stránky, ktoré sú dokonale ploché a umožňujú krásne zobrazenie fotografií. Cena albumu je vyššia a vzhľadom na doskové stránky je maximálny počet strán nižší v porovnaní s fotoknihou.

Dôvod prečo som sa v tomto prípade rozhodla pre iný album je, že MILK baby knihy a albumy nemajú žiadny obsah, ktorý by slúžil ako nápoveda. MILK necháva všetku kreativitu na vás. To však môže byť aj výhoda, ak vám predpísané texty v angličtine prekážajú. V prípade MILK si texty tvoríte sami, v akomkoľvek jazyku, prípadne môžete svoj príbeh porozprávať fotkami bez textov. Ak vám teda narozdiel odo mňa umelecký duch nechýba, čo sa kvality, ale tiež zákazníckeho servisu týka, môžem MILK iba odporučiť. 

MILK Baby Photo Books and Albums

Albumy od slovenských vydavateľstiev

Existujú tiež alternatívy od slovenských vydavateľstiev.  Tieto knihy síce nespĺňali moje predstavy, niektoré sú ale pekne spracované a dostupné v našich kníhkupectvách, prípadne online: 

kniha pre babatko
kniha pre babatko
kniha pre babatko
kniha pre babatko
kniha pre babatko
album pre babatko
album pre babatko
album pre babatko
album pre babatko
album pre babatko
album pre babatko
fotoalbum pre babatko
album pre babatko
fotoalbum pre babatko
album pre babatko
album pre babatko
album pre babatko
album pre babatko

Kniha pre bábätko je krásny spôsob ako zachytiť tie nádherné spomienky na prvý rok v živote dieťatka – prvé dôležité míľniky, prvé stretnutia, prvé úsmevy, prvé krôčiky… Album síce nebol prioritou číslo jeden, keď som počas tehotenstva začala riešiť čo budeme pre bábätko potrebovať, určite je to však niečo, čo nám pre Maxa nemohlo chýbať. Takýto album môže byť tiež krásnym darčekom k narodeniu bábätka.

A ako sa darí vám? Stíhate si popri každodenných povinnostiach zachytávať tie dôležité udalosti a krásne momenty v živote vášho drobčeka?

Podobné články

Budeme štyria

Budeme štyria

Budeme štyria! Tú krásnu vetu si opakujem už 5 mesiacov a ešte stále tomu tak trochu nemôžem uveriť. Náš Max mal už 2 roky a túžili sme po druhom bábätku, takže keď sa...

Share This