Najobľúbenejšie knižky pre deti od jedného roka

apr 12, 2020

Čítanie od útleho veku je pre deti veľmi dôležité – pomáha im spoznávať svet, rozvíjať koncentráciu, budovať slovnú zásobu a jazykové schopnosti, stimulovať predstavivosť, a v neposlednom rade – čítanie je zábava! V Maxovi sme začali rozvíjať lásku ku knihám od ranného veku. Čítame takmer od narodenia a teraz po prvých narodeninách  sa dostávame do obdobia, kedy ho knihy naozaj začínajú baviť. Netvrdím, že poslušne presedí celý príbeh. Práve naopak – málokedy sa nám podarí leporelo prečítať od začiatku do konca. Ide o veľmi aktívne čítanie – Max sám listuje tam a späť, ukazuje na obrázky a buď sám havká, mňauká či syčí, alebo to očakáva od nás. Mimochodom, vie niekto ako robí žirafa?

Čítame si vždy pred spaním – je to naša obľúbená tichá časť dňa, kedy sme všetci spolu a sústredíme sa len na knihu, žiadne hračky. Vždy dáme Maxovi na výber. Deti v tomto veku veľmi radi robia rozhodnutia, čo im pomáha budovať sebavedomie, dáva im pocit hodnoty a učí zodpovednosti. Na druhej strane nie je dobré deťom v tomto veku ponúkať príliš veľa možností, preto má Max na výber vždy z dvoch kníh. Tak sa zároveň vyhneme čítaniu tej istej knihy každý večer, keďže predvýber urobíme my.

Často čítame aj cez deň. Max si sám začne knižku kedykoľvek listovať, alebo ju začne strkať pod nos nám s tým veľavravným „e e“. A veľmi rýchlo sa ukáže, ktorá kniha ho zaujala a tú si bude pokojne listovať aj 15 minút, zatiaľ čo inú prebehne za 30 sekúnd a má dosť. Máme doma skutočného kritika, ktorého nie tak ľahko kniha ohúri. Potrpí si na kvalitnú literatúru a pekné ilustrácie. Prečítala som si preto veľa článkov o tom, aké typy kníh sú pre deti od 1-2 rokov najvhodnejšie a rozhodla som sa zdieľať zoznam Maxových najobľúbenejších v tomto veku.

Zoznam najobľúbenejších kníh pre deti od 1 roka obsahuje slovenské klasiky aj celosvetovo známe detské bestsellery. Všetky knižky v tomto zozname sú leporelá a keďže sme multikultúrna rodina, sú tu knihy v slovenčine aj angličtine, kde som uviedla aj slovenský preklad, ak je k dispozícii.

Nenásytná húsenička – povinné čítanie pre každého drobca. S dierkami, cez ktoré rád strká pršteky je táto krásna knižka Maxovou najobľúbenejšou, čo vidieť aj na úrovni opotrebenia. Okrem milého príbehu učí deti počítanie i dni v týždni, a často figuruje v zoznamoch najlepších detských kníh na svete. Od Erica Carle máme niekoľko knižiek, ale táto je definitívne naj. A vďaka veľkosti je ideálna aj na cestovanie lietadlom a  dovolenky s drobcom.

Môj Macík – na túto knižku mám krásne spomienky z môjho detstva, preto bola jednou z Maxových prvých a často si ju vyberie na čítanie pred spaním. V tomto momente naša najobľúbenejšia slovenská detská knižka.

Svrček a mravce – ďalší favorit večerného čítania s pekným príbehom, táto klasika v Maxovej knižnici nemohla chýbať.

Milá Zoo – už viac ako 30 rokov jedna z najobľúbenejších detských kníh na svete.  

Moja prvá knižka – kniha z kategórie vzdelávacích. Pozitívne hodnotím reálne obrázky zvierat na prvej dvojstránke, ktorá zo začiatku upútala Maxa najviac. Teraz ho však začínajú zaujímať aj ďalšie strany s farbami, tvarmi, či scénou z parku.

Zvieratká na dvore – táto preklápacia knižka učí najmenších spoznávať zvieratá a ich mláďatká.

Kubko sa učí rozprávať – napísaná a preložená odborníkmi na vývin detskej reči, táto knižka je určená deťom, ktoré sa s rečou práve začínajú oboznamovať.

kniha Kubko sa učí rozprávať

Odporúčam tiež interaktívne leporelá zo série minipédia od vydavateľstva Svojtka, napríklad: Objavujeme svet! Farma, Objavujeme svet! Domáci miláčikovia, a Objavujeme svet! Telo.

kniha Objavujeme svet Telo

Potulky jarou – naša prvá zo série štyroch potuliek ročnými obdobiami. Začali sme jarou ktorá teraz vonku krásne rozvoniava a už teraz sa tešíme na Potulky letom.

Biblia pre drobčekov – krásna prvá biblia pre najmenšie detičky, ktorú Max dostal ako darček na krst. A vďaka ušku ju môže nosiť všade so sebou.

biblia pre drobcekov
biblia pre drobcekov
biblia pre drobcekov

Giraffes can’t dance – Maxova najobľúbenejšia knižka v angličtine s veľmi pekne rytmicky napísaným príbehom. Existuje aj česká verzia pod názvom Žirafy neumí tančit.

kniha Giraffes can't dance

Where’s Spot? – naša prvá zo série interaktívnych knižiek o milom šteniatku, ktoré v tomto príbehu hľadá jeho mamička. Skrýva sa v skrini, alebo za dverami, či pod kobercom? –  to už je na vašom drobcovi, aby pootváral všetky okienka a zistil, kde sa Spot ukryl.

Where Is Baby’s Belly Button? – ďalšia interaktívna knižka s okienkami, ktorá má u najmenších veľký úspech. Máme ju doma iba pár týždňov, ale neviem ako dlho to u nás prežije – Max ju zbožňuje!

My First Words Let’s Get Talking – vzdelávacia kniha s reálnymi obrázkami vecí rozdelených do rôznych kategórií – od zvieratiek a hračiek, cez oblečenie a vozidlá až po farby, tvary či čísla. Ideálna knižka pre stimuláciu rozvoja reči. S Maxom najviac času teraz trávime s brm-brm, tu-tút a í-ú na strane s dopravnými prostriedkami.

kniha My first words
kniha My first words
kniha My first words

Tiny Potty – k tejto knižke som sa dostala, keď som hľadala vhodnú knihu na čítanie na nočníku. Je to veľmi pekná knižka s milými ilustráciami, ktorá najmenšie detičky prevádza chodením na nočník. Čítame ju už mesiace a ešte stále Maxa neomrzela. Slovenský preklad bohužiaľ nevyšiel, ale pokiaľ vám nevadí čítanie v angličtine, tak určite odporúčam – je to najlepšia kniha na nočník akú som našla.

kniha na nocnik Tiny potty
kniha na nocnik Tiny potty
kniha na nocnik Tiny potty
kniha na nocnik Tiny potty

Max čítanie miluje a ja zbožňujem vyberať nové knižky do jeho knižnice, takže tento článok tu určite bude mať ďalšie pokračovania. Už teraz si môžete prečítať článok s najobľúbenejšími detskými knižkami od dvoch rokov

Aké detské knihy fičia v tomto veku u vás? Poteší ma, ak prispejete komentárom – vždy rada obohatím Maxovu knižnicu!

Podobné články

Tipy na knihy pre deti od 2 rokov

Tipy na knihy pre deti od 2 rokov

A máme tu marec - mesiac knihy. Posledný článok o knihách som napísala už takmer pred rokom. Bol to článok o obľúbených knihách pre deti od jedného roka. Ale keďže...

Share This