Knihy o tehotenstve, príprave na pôrod, dojčení a o prvom roku s bábätkom

mar 12, 2020

Ako sme tak sedeli v obývačke a čakali na výsledky tehotenského testu, niekde hlboko vnútri som cítila, že nie som tehotná a ako mi môj manžel neskôr povedal – on bol presvedčený o tom, že som. Vraj o tom vedel odkedy sme šli behať a moje brucho vydávalo tie najzvláštnejšie zvuky –  definitívne symptóm, o ktorom sa v žiadnej tehotenskej knihe nedočítate. Pamätám si ako som vtedy manželovi vravela, že ak je test pozitívny, tak by sme mali bábätko ešte pred Vianocami! – To by bolo šialené! S týmito myšlienkami a adrenalínom v krvi sme vošli do kúpeľne a tam boli.. 2 čiarky. Nemohla som tomu uveriť. Moja ženská intuícia – o ktorej mnohé moje kamošky rozprávali keď vraj hneď cítili, že boli tehotné – ma totálne sklamala. Zostala som v úplnom šoku. Manžel ma objal a ja som sa rozplakala – bola som tak neuveriteľne šťastná a zároveň tak neistá či som pripravená byť dobrou mamou. A tak  v tomto pocite nepripravenosti, som sa okamžite objednala k mojej gynekologičke, stiahla si niekoľko tehotenských aplikácií a začala som prieskum – aké knihy si prečítať počas tehotenstva.

Celá predstava tých 9 mesiacov a špecificky finále  – pôrod, o ktorom som počula prevažne strašidelné príbehy – ma obzvlášť desila. Ale teraz už chápem, že presne preto máme tých 9 mesiacov na prípravu. Na rozdiel odo mňa, manžel vyzeral pripravený už od začiatku a bol pre mňa úžasnou oporou –  krásne sa o mňa staral a každý deň sa s našim Maxom rozprával. Ja som začala chodiť na gravid jogu, ďalej som chodila do fitka a na dlhé prechádzky s manželom. Urobila som si aj kurz hypnopôrodu, a každý deň som venovala čas relaxáciám a pozitívnym afirmáciám. A veľmi mi pomohli knihy. Začala som čítať každý deň a čím viac som čítala, tým viac pripravená som sa cítila, až kým som sa už viac nebála. Práve naopak, spolu s manželom sme sa začali na pôrod tešiť ako na ten nádherný moment, kedy po prvýkrát uvidíme nášho synčeka.

Ktoré knihy by som teda odporúčala? Prečítala som ich veľa, tu je však výber tých kníh o tehotenstve, príprave na pôrod, dojčení, a prvom roku s bábätkom – ktoré mi pomohli najviac.

Psychológia pre milujúcich rodičov (autor: Jana Bašnáková, Eva Vavráková, Jana Zemandl) – k tejto knihe som sa dostala síce po tom ako sa Max narodil, ale určite odporúčam počas tehotenstva prečítať. Často sa mi stalo, že som o nejakej téme prečítala veľmi veľa článkov, kým som sa dopracovala k záveru, ktorý sa nakoniec stotožňoval s názorom prezentovaným autorkami tejto knihy. Mám teda pocit, že som mohla ušetriť veľa času, ak by som sa k tejto knižke dopracovala skôr. Je napísaná veľmi zrozumiteľne a všetky závery sú postavené na reálnych vedeckých štúdiách. Z môjho pohľadu povinné čítanie pre každú tehuľku, ktoré pokrýva prvý rok s bábätkom vrátane veľmi dobrej kapitoly o pôrode z pohľadu nadviazania bezpečnej vzťahovej väzby. Sama som túto knihu niekoľkým tehotným kamarátkam darovala. Moju zásadne nepožičiavam, keďže sa k nej stále rada vraciam.

Ina May’s Guide to Childbirth (autor: Ina May Gaskin), alebo v českej verzii Zázrak porodu – je knižka rozdelená na 2 časti. Jedna časť obsahuje skutočné príbehy žien o ich pôrodoch a druhá časť je venovaná informáciám o pôrode nielen z pohľadu fyzického, ale tiež z pohľadu duchovného. Táto kniha možno nebude pre každého, pre mňa však bola zdrojom množstva dôležitých informácií o pôrode a obrovskou inšpiráciou. Čím viac sa totiž deň D blížil, tým viac som si uvedomovala, že pôrod je oveľa viac o psychike ako som si myslela, a môže byť nádherným spirituálnym zážitkom. A to som sa dovtedy za veľmi spirituálneho človeka nepovažovala. Musím však povedať, že aj vďaka tejto knihe a hlavne vďaka podpore môjho úžasného manžela som mala krásny prirodzený pôrod bez epidurálky či iných intervencií, a často si ten nádherný deň s manželom pripomíname.

Ina May’s guide to breastfeeding (autor: Ina May Gaskin) – ja som čítala verziu v angličtine, ale existuje aj česká pod názvom Průvodce kojením. Dojčenie je niečo, na čo som sa poctivo pripravovala- čítala som, navštívila som kurz a napriek tomu som zostala zaskočená, keď mi Maxova doktorka podávala do ruky recept na sunar, s tým že nemám dosť mlieka pre bábätko. Max mal vtedy 10 dní a nepriberal tak ako by mal. A tak ako mnohé čerstvé mamičky, som odchádzala z poradne so slzami v očiach (hormóny počas šestonedelia nesklamali) , umelým mliekom v ruke a radou začať prikrmovať. Aj vďaka tejto knihe a úžasnej podpore laktačnej poradkyne sa nám však dojčenie podarilo rozbehnúť a v 14-tich mesiacoch sa Max ešte stále dojčí. A čo na to Maxova pediatrička? – „pani mamička, a viete o tom, že laktačné poradkyne nemajú medicínske vzdelanie?“. – Milá pani doktorka, zaujímalo by ma, koľko času ste vy, počas toho vášho medicínskeho vzdelávania, venovali dojčeniu. V každom prípade, za to že sa nám podarilo dojčenie naštartovať nevďačím vám, ale laktačnej poradkyni.

What to Expect When You’re Expecting (autor: Heidi Murkoff) – nazývaná aj tehotenská biblia, je naozaj hrubá ako biblia a odpovie vám na všetky otázky o tehotenstve, ktoré by vás mohli zaujímať. Prevedie vás každým mesiacom tehotenstva – od príznakov, cez vývoj bábätka v jednotlivých týždňoch až po to, čo jesť a čomu sa naopak vyhýbať. Podľa referencií, alternatívou v slovenčine môže byť Sprievodca tehotenstvom – túto som však nečítala, takže nemôžem odporučiť. Určite si pozrite aj film What to Expect When You’re Expecting, ktorý síce okrem názvu nemá s knihou nič spoločné, ale veľmi vtipným odľahčeným spôsobom zachytáva príbehy niekoľkých párov čakajúcich bábätko. Hodnota informácií o pôrode síce nulová, ale určite sa s partnerom zabavíte!

Montessori from the Start (autor: Paula Polk Lillard , Lynn Lillard Jessen) – Kníh o Montessori filozofii mám niekoľko. Nie je však jednoduché nájsť dobrú knihu, ktorá sa sústredí na obdobie od narodenia bábätka do troch rokov a táto je pre toto ranné obdobie moja najobľúbenejšia. V slovenskom ani českom jazyku som ju nenašla. Ak vám však angličtina nerobí problém, tak je to skvelý a zároveň praktický zdroj informácií. Alternatívou dostupnou aj v slovenčine môže byť Ako vychovať úžasné dieťa metódou Montessori (autor: Tim Seldin).

The Wonder Weeks (autor: Hetty van de Rijt a Frans X. Plooij) alebo v slovenskej verzii Aha, ja rastiem! – je posledná z mojej série povinného čítania. Kniha sa sústredí na 10 „zázračných“ týždňov v živote bábätka, počas ktorých bábätko prechádza výraznými vývojovými skokmi. Každému vývojovému skoku predchádza obdobie, kedy bábätko viac plače, horšie spinká, menej papá a je všeobecne náročnejšie. Bola som prekvapená s akou presnosťou kniha tieto obdobia identifikuje, a zároveň radí ako toto obdobie prekonať a pomôcť bábätku naučiť sa nové zručnosti, ktoré vďaka vývojovému skoku už dokáže zvládať. Naozaj skvelá kniha, ktorá sa skutočne stala mojim nepostrádateľným pomocníkom, tak ako to popis knihy sľubuje!

A dosť! (autor: Pamela Druckerman) – túto knihu som čítala v originálnej anglickej verzii Bringing up bébé. Nepatrí síce na zoznam povinného čítania počas tehotenstva, no určite sa pri čítaní zabavíte, dá vám  pocit, že v porovnaní s autorkou to vlastne zvládate celkom v pohode, a navyše získate zaujímavé výchovné tipy. S niektorými sa síce nestotožňujem, ale nájde sa aj veľa užitočných.

Budem mama, Som mama, Stále som mama – je séria kníh od Kristíny (Farkašovej) Tormovej, ktorá neuveriteľne zábavným spôsobom zachytáva toto nádherné a zároveň náročné obdobie. Ideálne relaxačné čítanie pre každú mamu alebo skoromamu.

Klub nerozbitných detí (autor: Slávka Kubíková) – toto je najnovšia knižka v mojej knižnici, ktorá ešte čaká na poličke. Čítala som však skvelé referencie, takže verím že nesklame. Opis sľubuje knihu šitú na mieru slovenským rodičom, ktorá vychádza z medicínskych a psychologických štúdií a je doplnená o rozhovory so slovenskými expertmi. Každý z nich je autoritou v jednej z dôležitých oblastí, ktoré potrebujeme rozvíjať u našich detí. Aby zvládli náročnú dobu, v ktorej budú žiť. Aby sa stali nerozbitnými.

Nakoniec pridávam zoznam kníh pre budúcich oteckov, ktoré odporúča môj manžel. Áno, aj môj manžel sa poctivo pripravoval. A možno aj vďaka našej zodpovednej príprave (hoci aj my máme náročnejšie dni) bol pre nás prvý rok s bábätkom tým najkrajším obdobím, na rozdiel od všetkých tých „veď len počkajte, …“, ktorých sme sa od známych aj neznámych napočúvali – o tom aké to je náročné, ako sa nevyspíme, ako… a tak sme čakali a stále čakáme.

Tieto knihy sú písané prevažne humorným spôsobom, ktorý pomáha udržiavať záujem budúceho otecka, ale obsahujú veľa užitočných praktických informácií:

Aké knihy pomohli vám? Budem rada, ak môj zoznam obohatíte komentárom.

Podobné články

Budeme štyria

Budeme štyria

Budeme štyria! Tú krásnu vetu si opakujem už 5 mesiacov a ešte stále tomu tak trochu nemôžem uveriť. Náš Max mal už 2 roky a túžili sme po druhom bábätku, takže keď sa...

Share This